Kurzajka potrafi być uporczywym problemem, nie tylko estetycznym – jeśli pojawi się na spodzie stopy czy pod paznokciem, może powodować ból i dyskomfort. Niestety, często bywa ciężka do usunięcia. Jakie są skuteczne sposoby walki z kurzajką?
Przyczyny powstania
Kurzajka nie jest schorzeniem sama w sobie – to objaw zakażenia HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Bardzo łatwo się nim zarazić – wystarczy fizyczny kontakt z przedmiotami, używanymi przez nosiciela, dlatego jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych w społeczeństwie wirusów. Kurzajka jest zmianą skórną, wyglądającą jak szaro-brunatna, chropowata wypustka. Może pojawić się pojedynczo lub w małych grupach. Pozytywną stroną kurzajki jest na pewno to, że nie ma tendencji do złośliwienia, w przeciwieństwie do niektórych brodawek wywoływanych przez inne odmiany wirusa HPV. Także leczenie kurzajki nie jest sprawą oczywistą. Czasem pojedynczy zabieg wystarczy, by pozbyć się takiej brodawki. Często po usunięciu jednej lub dwóch reszta znika samoistnie. Zdarzają się jednak przypadki uporczywych odmian kurzajek, które nie chcą znikać mimo poddania się różnym rodzajom terapii.
Jak walczyć z kurzajką
Współczesna medycyna estetyczna wykształciła wiele sposobów walki ze zmianami skórnymi. Jedno jest pewne – kurzajki nie powinno usuwać się mechanicznie, samemu w domu. Może to doprowadzić do jej rozprzestrzenienia się, czy powstania nieestetycznych blizn. Zabiegi usuwania brodawek powinny być przeprowadzane przez specjalistę w sterylnych warunkach ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. Do najbardziej skutecznych i rozpowszechnionych metod usuwania tej zmiany skórnej należą krioterapia, laseroterapia i elektrokoagulacja.
Metody stosowane w Centrum Medycznym Goldenmed to:
Krioterapia
Krioterapia to zabieg medyczny wykorzystujący niską temperaturę do usunięcia chorej lub niechcianej tkanki. Używając ciekłego azotu, lekarz wymraża kurzajkę – zabieg ten jest krótki, skuteczny i bezbolesny. Jego jedynym efektem ubocznym jest powstanie bąbla w miejscu usuniętej brodawki i kilkugodzinny dyskomfort, podobny do tego po niewielkim oparzeniu. Z tego właśnie względu zabiegu krioterapii nie przeprowadza się jednocześnie na dwóch stopach – mogłoby to znacznie ograniczyć zdolności ruchowe pacjenta. Duża zmiana może nie zawsze ustąpić po pierwszym zabiegu, dlatego krioterapia zalecana jest szczególnie wtedy, gdy brodawka jest jeszcze nierozrośnięta. Obecnie zabieg można też przeprowadzić w domu – istnieją specjalne preparaty i aplikatory pozwalające na wymrażanie kurzajki, jednak skuteczne są one raczej wtedy, gdy kurzajka powstała niedawno i jest jeszcze mała.
Elektrokoagulacja
Mówiąc prostym językiem, koagulacja to proces ścinania się białek. Podczas usuwania kurzajki jest on wywoływany za pomocą łuku elektrycznego. Elektrokoagulacja również zalecana jest do stosowania w przypadku niewielkich zmian. W miejscu, które zostało poddane zabiegowi pojawić się może obrzęk i lekkie krwawienie. Sama rana goi się od jednego do trzech tygodni, a pozostałością po niej może być blizna albo lekkie przebarwienie.
Metoda klasyczna – skalpel
Klasyczny, chirurgiczny zabieg usuwania brodawek skalpelem odchodzi nieco w zapomnienie, jednak jest równie skuteczny. Jego największą wadą jest potrzeba uważnej pielęgnacji rany pozabiegowej, na którą zakładane są szwy, co zazwyczaj skutkować może pojawieniem się małej blizny w miejscu, w którym wystąpiła zmiana.