Skip to content

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Goldenmed Oddział Warszawa

Diagnostyka obrazowa to w wielu przypadkach jeden z głównych czynników warunkujących postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Badania obrazowe wykorzystują różne techniki w celu zobrazowania struktury danej części ciała. Badania obrazowe wykorzystywane są w ortopedii, neurologii, laryngologii, pulmonologii, stomatologii i wielu innych dziedzinach medycyny. W ramach diagnostyki obrazowej oferujemy zdjęcia nowoczesnym aparatem rentgenowskim, obrazowanie pantomografem cyfrowym z tomografią stożkową oraz ultrasonografię.

BADANIE RENTGENOWSKIE (RTG)

Badanie rentgenowskie to najstarszy rodzaj badania obrazowego. Wykorzystuje promieniowanie X. Podczas badania pacjent znajduje się przed lampą rentgenowską, która emituje promieniowanie. Przechodząc przez ciało jego cząsteczki, są wychwytywane (pochłaniane) w różnym stopniu. Cząsteczki, które nie zostały pochłonięte trafiają na detektor, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie obrazu diagnostycznego. Badanie to nie powinno być wykonywane u ciężarnych. W sposób szczególny wykorzystywane jest w ortopedii – schorzenia i urazy układu ruchu, w stomatologii i ocenie stanu tkanki płucnej – w nowotworze płuca, zapaleniu płuc, schorzeniach zawodowych. Badanie RTG wykonywane jest tylko na podstawie skierowania.

ULTRASONOGRAFIA (USG)

Ultrasonografia to jedno z najbardziej powszechnych badań obrazowych. Jest nieinwazyjną i bezpieczną dla pacjenta metodą diagnostyczną. Badanie to wykonuje się nawet u kobiet w ciąży i małych dzieci. Niewątpliwą zaletą USG jest wizualizacja w czasie rzeczywistym. Ultrasonografia opiera swoje działanie na falach ultradźwiękowych i stopniu ich odbicia od tkanek, które wykazują różnorodny opór akustyczny. Głowica aparatu do USG to jednocześnie emiter i odbiornik fal ultradźwiękowych. Wysyła fale, które odbijają się od tkanek i wracają do niej. Uzyskane w ten sposób informacje przetwarza się na obraz.

PANTOMOGRAM

Badanie pantomografem jest metodą radiologiczną, pozwalającą na uzyskanie obrazu całej jamy ustnej. Pantomogram ukazuje jednocześnie wszytskie zęby pacjenta, jego szczękę, żuchwę i stawy skroniowo-żuchwowe. Metoda ta jest szczególnie przydatna w diagnostyce ogólnej i wykrywaniu problemów zębowych, takich jak próchnica czy ubytki. Pantomogram wykonywany jest tylko na podstawie skierowania, dorosłym i dzieciom (od 8 r.ż.). 

TOMOGRAFIA STOŻKOWA (CBCT)

Tomografia CBCT jest bardziej zaawansowaną techniką, dzięki której możliwe jest uzyskanie bardziej szczegółowych i dokładniejszych obrazów, które umożliwiają lekarzowi określenie położenia zębów, kości i innych elementów anatomicznych, co jest szczególnie przydatne przy planowaniu zabiegów chirurgicznych lub implantologicznych.

W ramach tomografii stożkowej CBCT 3D wykonujemy badania:
  • CBCT wycinka łuku
  • CBCT żuchwy
  • CBCT szczęki
  • CBCT stawów
  • CBCT stawów w zwarciu i rozwarciu
  • CBCT zatok
  • CBCT ucha

Badanie CBCT wykonywane jest tylko na podstawie skierowania, dorosłym i dzieciom (od 8 r.ż.).