Skip to content

Terapia manualna

Goldenmed Oddział Warszawa

manualna

Terapia manualna – obecnie uznana jest za jedną z najbardziej skutecznych i najsprawniejszych form fizjoterapii. Technika wywodzi się z dalekowschodniej medycyny i już od tysięcy lat, w zmienionych formach była wykorzystywana przez znachorów. Jej główne zasady działania opierają się na zasadach japońskiego masażu shiatsu – polega on na uciskaniu odpowiednich punktów na tzw. meridianach – kanałach w ciele człowieka, którymi, według wschodniej tradycji, płynie energia życiowa nazywana “qi”. Terapia manualna rozwija dalej tę metodę – terapeuta nie trzyma się kurczowo wcześniej skonkretyzowanych punktów, a sam, szuka źródła problemu (poprzez np. kontrolowanie napięcia mięśni). Terapia manualna jest też, w stosunku do azjatyckich prekursorów, rozszerzona o chwyty i inne, mniej konwencjonalne techniki masażu.

Zadaniem fizjoterapeutów w Goldenmed jest pomoc przy Twoich dolegliwościach – nie tylko stawów, ale również układu kostnego, mięśniowego oraz nerwowego. Jeśli więc odczuwasz takie objawy jak bóle kręgosłupa (szczególnie w odcinku lędźwiowym), migreny, rwę kulszowa czy ból kości ogonowej, koniecznie zgłoś się do nas – te bóle spowodowane są zazwyczaj zwyrodnieniami stawów. Stosując terapię manualną w Goldenmed, dajesz sobie szansę na lepsze zdrowie i komfort życia, bez narażania się na ból i niedogodności – metoda ta powstała, aby redukować szok i ból, jaki na nasz organizm mogłyby wywrzeć tradycyjne metody rehabilitacji. Terapia manualna wykorzystuje takie techniki jak manipulacja czy mobilizacja, żeby stopniowo zwiększać zdolność ruchową danego organu. Ponadto, stosowane przez terapeutów metody rozgrzewania i rozciągania mięśni pozwalają na odpowiednie nastawienie stawów, nawet w przypadkach, w których przy zastosowaniu konwencjonalnych sposobów, pacjent byłby narażony na ogromny ból. Warto też dodać, że stosowanie terapii to nie tylko leczenie bólu – pomaga ona również pozbyć się napięcia wywołanego przez stres, przemęczenie etc.

Praca naszych rehabilitantów, tak samo zresztą, jak sama terapia, nie kończy się w gabinecie. Ma ona wykorzystywać naturalne zdolności naszego ciała, ale jeśli pacjent nie zadba odpowiednio o swój tryb życia, ulga będzie jedynie doraźna. Od specjalistów Goldenmed otrzymasz zestaw wskazówek i rad na temat wykonywania ćwiczeń izometrycznych, które rozszerzają terapię i same w sobie działają zbawiennie na nasz narząd ruchu. O ich regularnym wykonywaniu trzeba pamiętać – takie ćwiczenia wzmacniają kręgosłup, gorset mięśniowy i pomagają uniknąć nieprzyjemnych schorzeń i kontuzji w przyszłości. Zaleca się również unikania używek (nie każdy wie, ale palenie papierosów może być np. powodem bólu w odcinku krzyżowo-lędźwiowym) oraz zmianę diety.