Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, a nitkowanie zębów to kluczowy element codziennej rutyny. Mimo że stomatolodzy zawsze nam o tym przypominają, wiele osób zaniedbuje tę czynność.
Dlaczego jednak warto nitkować zęby?
- Czyszczenie zębów za pomocą nici dentystycznej pozwala nam pozbyć się pozostałości jedzenia i osadu z przestrzeni międzyzębowych, których nie da się usunąć przy użyciu szczoteczki do zębów.
- Stosowanie nici dentystycznej powinno być wykonywane codziennie, najlepiej po wieczornym szczotkowaniu zębów przed snem.
- Zaleca się stosowanie nitki zależnie od indywidualnych potrzeb, jednak zasadniczo powinniśmy robić to codziennie.
Dlaczego nitkowanie zębów jest tak ważne?
Nawet po dokładnym szczotkowaniu (które najczęściej wydaje nam się wystarczające) nie jesteśmy w stanie usunąć resztek jedzenia, które zalegają między naszymi zębami i w kieszeniach dziąsłowych. Te resztki jedzenia z czasem ulegają rozkładowi przez bakterie, co prowadzi do stanu zapalnego dziąseł. Jeśli nie leczymy swojego stanu zapalnego, może to prowadzić do choroby przyzębia. Bakterie w kieszeniach dziąsłowych szybko zaczną niszczyć tkanki zęba, co może prowadzić do próchnicy zębów. Dlatego tak ważne jest regularne nitkowanie zębów, co należy wykonywać codziennie.
Jaką nić dentystyczną wybrać?
Dostępnych jest wiele rodzajów nici dentystycznych o różnej grubości, woskowanych lub niewoskowanych, nasączonych środkami zapachowymi lub zawierających fluor, który działa przeciwpróchnicowo. Wybór odpowiedniego rodzaju nici zależy od indywidualnych preferencji, jednak jej prawidłowe stosowanie jest ważniejsze niż jej rodzaj. Wykonywanie czyszczenia zębów nicią dentystyczną w odpowiedni i prawidłowy sposób pomoże usunąć resztki jedzenia oraz warstwy płytki nazębnej między zębami, tym samym zapewniając czyste i zdrowe zęby.
Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?
Jeśli jeszcze nie zrobiliśmy tego wcześniej, pierwszym krokiem powinno być umycie rąk, ponieważ w trakcie zabiegu będziemy wkładać nasze dłonie do jamy ustnej. Aby prawidłowo użyć nici dentystycznej, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
- Odcinamy lub oderwijmy długi kawałek nici o długości około 50 cm, wykorzystując wbudowany nożyk lub gilotynkę w pudełeczku do nici. Należy pamiętać, że nici muszą mieć odpowiednią długość, aby nawinąć ją na palec i wyczyścić każdy odcinek powierzchni międzyzębowej.
- Nawijamy kawałek nici na palec środkowy lub palec wskazujący obu dłoni, pozostawiając pomiędzy nimi odcinek kilku centymetrów (długość odcinka między palcami powinna wynosić około 2,5 a 5 cm).
- Pomagając sobie kciukami lub palcami wskazującymi (jako oparcie dla nici), pionowymi ruchami wymiatającymi oczyszczamy każdą szczelinę między zębami po kolei, na górnej i dolnej szczęce. Nitkę przesuwamy od linii dziąseł do góry, aż do górnej części zęba.
- Przechodząc do czyszczenia kolejnej szczeliny, przesuwamy nić w taki sposób, aby każdy kolejny ząb lub szczelina był czyszczony nieużywanym kawałkiem nici. Zużytą nitkę zawijamy na palce drugiej dłoni.
- Pamiętaj, aby wykonywać czynność delikatnie, aby nie uszkodzić wrażliwych dziąseł. Zużytą nici dentystyczną należy wyrzucić, ponieważ zawiera ona bakterie i nie nadaje się do ponownego użycia.
Szczególne przypadki…
Rozwiązania dla bardziej skomplikowanych przypadków, takich jak osoby ze stałymi aparatami ortodontycznymi lub protezami zębowymi, wymagają uzupełnienia standardowej rutyny czyszczenia zębów, takiej jak stosowanie nici dentystycznej. Aby usunąć pozostałości pożywienia, osad i płytkę nazębną, należy skorzystać z następujących urządzeń i przedmiotów:
- irygator do płukania jamy ustnej,
- szczoteczka do czyszczenia szczelin międzyzębowych,
- wykałaczki z nicią dentystyczną,
- szczoteczka soniczna.
Pamiętać należy jednak, że mimo nawet najdokładniejszego czyszczenia i codziennego nitkowania zębów okresowo powinniśmy korzystać z profesjonalnego zabiegu czyszczenia i usuwania kamienia nazębnego wykonywanego w gabinecie stomatologicznym.
Przy dokładnej i prawidłowo prowadzonej profilaktyce skutecznie zapobiegamy rozwojowi różnych chorób naszych zębów takich jak próchnica czy paradontoza.
Centrum Medyczne Goldenmed
Odkryta 4, Warszawa
22 100 52 82