Nasza oferta stale rozwija się dla Was! Nowa usługa świadczona przez naszych specjalistów to mezoterapia przeciwbólowa – na czym polega?
Mezoterapia znana jest przede wszystkim ze względu na popularność jej użycia w medycynie estetycznej. Powszechnie stosowane są zabiegi rewitalizujące skórę oraz nawilżające. W wielu krajach Europy wykorzystywana jest w innych dziedzinach medycyny, między innymi w ortopedii – i właśnie w tym przeznaczeniu pojawiła się też w naszej ofercie.
Mezoterapia przeciwbólowa jest stosowana w przypadku zespołów bólowych kręgosłupa z wykorzystaniem preparatów na bazie kolagenu. Jest jedną z wielu metod leczenia bólu kręgosłupa i może być alternatywą lub uzupełnieniem stosowanych powszechnie sposobów, takich jak: leczenie farmakologiczne doustne i domięśniowe, rehabilitacja (w tym kinezyterapia czy fizykoterapia), terapia manualna, akupunktura, leczenie operacyjne, blokady stawowe, okołokręgowe i okołokorzeniowe. Zdarza się tak, że mezoterapia, która polega głównie na leczeniu miejscowym, może być jedyną i wystarczającą metodą leczenia zespołu bólowego kręgosłupa, bez konieczności stosowania innych, znanych sposobów.
Celem mezoterapii przeciwbólowej jest leczenie zespołów bólowych kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego inaczej niż dotychczas. W tym przypadku istotne jest zmniejszenie ilości podawanych leków przeciwbólowych, a także obniżenie częstotliwości ich spożywania. Jedynymi medykamentami stosowanymi w przypadku mezoterapii przeciwbólowej, oprócz preparatów kolagenowych, są leki:
- o miejscowym działaniu przeciwbólowym
- niesteroidowe leki przeciwzapalne
- miorelaksanty i anksjolityki, obniżające napięcie mięśniowe
- wazodilatatory, poprawiające krążenie w naczyniach krwionośnych włosowatych
- magnez i witaminy
Zabieg mezoterapii zmniejszającej ból, polega na podaniu za pomocą cienkiej igły śródskórnie i podskórnie preparatów na bazie kolagenu w ustalonych punktach danego odcinka kręgosłupa, a także w okolicy mięśni przykręgosłupowych. Do każdego odcinka kręgosłupa jest przeznaczony inny preparat kolagenu. Ponadto, dodatkowym zabiegiem jest wykonanie iniekcji preparatem na bazie kolagenu wzdłuż nerwów obwodowych określonego odcinka kręgosłupa. Zabieg nie wymaga znieczulenia, ponieważ jest bezbolesny. Aż 50% Efektu przeciwbólowego uzyskiwane jest praktycznie od razu po zabiegu, w wyniku penetracji za pomocą igły, ściśle określonych miejsc, tzw. “trigger-points”. Powoduje to uruchomienie endogennego, czyli wewnątrzustrojowego układu opioidowego, który odpowiedzialny jest za zmniejszenie odczuwanego bólu. Dalszy efekt przeciwbólowy rozwija się w ciągu 7 dni. Może zdarzyć się tak, że po pierwszym zabiegu nie zauważymy u siebie oczekiwanego efektu. Mają na to wpływ m.in. nasz codzienny tryb życia, nasilenia zespołu bólowego kręgosłupa z powodu zmian zwyrodnieniowych, czy choroby krążka międzykręgowego. W takiej sytuacji zabieg należy powtórzyć dwukrotnie w odstępach tygodniowych. Dolegliwości ustępują po wykonaniu od jednego do trzech zabiegów, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Zazwyczaj jednak nie ma konieczności wykonania aż trzech zabiegów, ze względu na ustąpienie dolegliwości bólowych, natomiast dotyczy to tylko zespołów przeciążeniowych kręgosłupa, związanych z nadmiernym jego obciążeniem, wywołanym np. przez:
- siedzący tryb życia,
- długotrwałą wymuszoną pozycję ciała związaną z charakterem wykonywanej pracy,
- jazdę samochodem,
- dźwiganie
Po ustąpieniu dolegliwości bólowych kręgosłupa zalecane jest profilaktyczne działanie, które polega na przeprowadzeniu mezoterapii przeciwbólowej raz na pół roku. Dotyczy to szczególnie osób prowadzących aktywny tryb życia, u których dochodzi do nadmiernego obciążenia kręgosłupa, co przejawia się okresowym nawracaniem dolegliwości. W przypadku wystąpienie chronicznego bólu kręgosłupa, zabiegi mezoterapii stosowane są 1 raz w miesiącu, w odstępach 2-3 miesięcy. Częstość zabiegów mezoterapii przeciwbólowej uzależniona jest od charakteru występującego bólu, a także od ewolucji dolegliwości. Jest również determinowana uzyskaniem pożądanej remisji objawów.
Wskazaniami do mezoterapii przeciwbólowej są:
- bóle korzeniowe
- zespoły neuropatyczne
- bóle więzadłowo-powięziowe
- zespoły przeciążeniowe
- dyskopatie
- zmiany zwyrodnieniowe
- urazy kręgosłupa
- bóle osteoporotyczne
- wady rozwojowe