Problemy dermatologiczne a aktywność fizyczna

Czy aktywność fizyczna wpływa na stan naszej skóry? Oczywiście, że tak! Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, że wbrew popularnej opinii, wysiłek fizyczny może wywołać więcej negatywnych, niż pozytywnych efektów. Szczególnie narażone są osoby uprawiające sport bardzo intensywnie lub zajmujące się dyscyplinami wodnymi. Dlaczego?

Przede wszystkim każda aktywność fizyczna będzie się wiązała z wytwarzaniem przez organizm potu – jest to po prostu mechanizm chłodzący naszą skórę. Warto wiedzieć, że razem z potem, organizm pozbywa się toksyn i wolnych rodników. To one często doprowadzają do powstania krost i mało estetycznych zmian skórnych po wysiłku fizycznym. Nadmierna potliwość może doprowadzić tez do świądu i podrażnień skóry.

Chorobą, która szczególnie daje się we znaki osobom uprawiającym sporty wodne, jest Atopowe Zapalenie Skóry. Jest to nieuleczalne schorzenie, zwiększające podatność skóry na drażniące czynniki. Osoby z AZS powinny unikać basenów z chlorowana wodą – jest ona bardzo silnym utleniaczem, doprowadzającym do jeszcze większego wysuszenia skóry. Chlorowana woda wypłukuje naszą powłokę hydrolipidową, która jest swoistą tarczą ochronną skóry – w efekcie zmniejszona jest jej elastyczność, tworzą się zmarszczki, a sama skóra szybciej się starzeje. Dużym problemem jest też brak wiedzy o kosmetykach, których powinno się używać do skóry atopowej – niewłaściwe dbanie o chorą skórę może przynieść swędzenie i ból.

Innym dużym problemem, tym razem głównie w przypadku pacjentek, jest cera naczynkowa. Skóra kobiet jest bardziej podatna na obrażenia, ponieważ jest naturalnie cieńsza i delikatniejsza od męskiej. Aktywność fizyczna prowadzi do rozszerzenia się naczyń krwionośnych, a w konsekwencji ich pękania. Może to powodować dyskomfort, pojawienie się czerwonych plam na policzkach, a przy takich dolegliwościach nakładanie kosmetyków bywa bolesne. W przypadku skóry naczyniowej lub atopowej, przed planowaniem wysiłku fizycznego, powinniśmy udać się do specjalisty.

Centrum Medyczne GoldenMed, to zespół doświadczonych dermatologów, którzy dokładnie przyjrzą się Twojemu problemowi i zaplanują skuteczne leczenie. Uprawiasz sport i zauważasz wyraźne pogorszenie Twojego stanu skóry? W takim razie niezwłocznie zapisz się na wizytę i dowiedz, jak dbać o swój rodzaj skóry, jakie stosować kosmetyki i jak połączyć aktywność fizyczną z dbaniem o dobre zdrowie.