Jeśli odpowiednio wcześnie nie zająłeś się leczeniem pajączków, mogły one przeistoczyć się w żylaki. Te poważne zmiany również są efektem niewłaściwego działania zastawek – tym razem jednak zmienione chorobowo żyły są uwypuklone, powodują obrzęk, ból i dyskomfort, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Jeśli żylaki zaczęły powstawać, nie da się już zatrzymać ich rozwoju – trzeba natomiast zająć się ich jak najszybszym usunięciem.
Sposoby leczenia żylaków
Leczenie żylaków, w przeciwieństwie do wcześniej występujących pajączków, wymaga już niestety ingerencji w ciało pacjenta. Nie ma nieinwazyjnej metody leczenia żylaków, chociaż, jeśli te nie są nadmiernie rozwinięte, można uniknąć operacji. Przed wyborem sposobu leczenia, specjalista przeprowadza szereg badań i prób, do których należą m.in.: próba marszowa, próba opaskowa czy badanie duplex doppler. Po odpowiednim przebadaniu, lekarz klasyfikuje pacjenta do odpowiedniego zabiegu.
Stripping
Inaczej nazywany metodą Babcocka, to inwazyjny, chirurgiczny zabieg, polegający na pozbyciu się całego pnia żyły i odchodzących od niego gałęzi. Lekarz wykonuje dwa ok. 5-centymetrowe nacięcia – jedno przy kostce, a drugie zależnie od usuwanej żyły, przy pachwinie lub kolanie. Następnie wprowadza do nogi długą, giętką metalową linkę ( czyli stripper, od którego zabieg bierze nazwę) i za jej pomocą przecina, podwiązuje, a następnie jednym ruchem usuwa żyłę. W dalszej kolejności lekarz wykonuje małe nacięcia na całej długości nóg, przez które usuwa zbędne gałęzie żylne. Na rany zakładane są szwy, zdejmowane zazwyczaj po ok. 10 dniach, a pacjent już następnego dnia może chodzić. Wadą zabiegu jest obrzęk, potrzeba noszenia opatrunku uciskowego i blizny pozostałe po nacięciach.
Miniflebektomia
Inną chirurgiczną metodą usuwania żylaków jest miniflebektomia. Różni się od strippingu tym, że cała żyła nie zostaje usunięta jednym pociągnięciem. Zamiast tego, specjalista wykonuje serię mikronacięć, następnie za pomocą specjalnego “szydełka” usuwa żyłę kawałek po kawałku. W tej metodzie szwy zastępowane są specjalnymi plastrami, a mniejsze nacięcia oznaczają brak blizn.
Skleroterapia
To nieoperacyjna metoda leczenia żylaków. Stosowana zazwyczaj w przypadku mniejszych zmian, polega na wstrzyknięciu specjalnej substancji powodującej stan zapalny do chorej żyły. Czasami taki zabieg musi być powtarzany kilkakrotnie, w odstępach 7-10 dni. Po wykonaniu serii iniekcji, lekarz zakłada na nogę bandaż uciskowy, który w połączeniu ze środkami zastosowanymi podczas terapii, prowadzi do zrośnięcia się żyły i jej późniejszego zaniku (obliteracji – stąd też inna nazwa zabiegu).