Usuwanie zmian skórnych to bardzo ważna dziedzina leczenia i profilaktyki. Większość zmian skórnych może wydawać się zupełnie nieszkodliwa – nie można jednak przechodzić koło nich obojętnie. Niektóre z nich mogą wpływać na poczucie własnej wartości i estetyki, inne mogą być “wstępem” do poważnego nowotworu skóry – czerniaka. Jak rozpoznawać zmiany skórne i przede wszystkim – jak i kiedy się ich pozbyć?
Rodzaje zmian
Istnieje wiele rodzajów zmian skórnych, które mogą pojawić się na ciele człowieka. Niektóre są po prostu nieestetyczne, inne mogą powodować rozwój nowotworów. Szczególnie zmiany atypowe tzn. wielokolorowe, o nieregularnym kształcie mogą informować o rozwijającym się czerniaku. Te występujące w miejscach newralgicznych lub wystawionych na słońce np. karku czy plecach powinny być usunięte jak najszybciej. Do najczęściej występujących zmian należą te wywoływane przez wirus HPV, czyli:
- Brodawki
- Kurzajki
- Nadżerki
Oraz inne, często będące niezłośliwymi nowotworami:
- Tłuszczak
- Kaszak
- Włókniak.
Sposoby eliminowania problemu
Nowoczesna medycyna zna wiele sposobów na pozbycie się uciążliwych zmian skórnych, jednak często wykorzystuje się również klasyczne zabiegi chirurgiczne. Taki zabieg przeprowadzony za pomocą skalpela pozostawia bliznę, jednak dzięki wycięciu tkanki możliwe jest jej dalsze badanie histopatologiczne. Pozwala ono określić ryzyko rozwoju nowotworu, a także ocenić, czy np. wycięty pieprzyk nie był czerniakiem.
Nowoczesnymi sposobami walki ze zmianami skórnymi stosowanymi w Goldenmed są krioterapia i elektrokoagulacja. Krioterapia polega na punktowym wymrożeniu niechcianej tkanki i spowodowaniu martwicy, którą usunie sam organizm. W tym celu najczęściej wykorzystuje się ciekły azot. Jedynymi powikłaniami po zabiegu może być bąbel przypominający te występujące po lekkich oparzeniach, jednak znika on w ciągu kilku dni. Elektrokoagulacja jest sposobem wykorzystującym łuk elektryczny, który powoduje ścięcie się białek w obrębie niechcianej tkanki. Po zmianie skórnej zostaje tylko strup, czasem może też wystąpić obrzęk i pieczenie oraz małe blizny – jednak są one raczej efektem uszkodzeń mechanicznych skóry po elektrokoagulacji (np. zdrapywania strupków), a nie efektem oddziaływania łuku elektrycznego na skórę.