Pajączki naczyniowe, inaczej nazywane teleangiektazjami, to problem dotykający dużą część społeczeństwa. Pajączki są jedną z oznak niewydolności żylnej, występują głównie u osób prowadzących stojący lub siedzący tryb życia. Są to nieestetyczne zmiany żylne, wyglądające jak niebieskie, odznaczające się na nodze naczynka. Czy z pajączkami da się walczyć? Jeśli tak, to jakie sposoby są skuteczne?
Przyczyny i występowanie
Pajączki są problemem dotykającym ok. 50 procent społeczeństwa po 50. roku życia. Narażone na ich występowanie są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Są nie tylko problemem estetycznym. Ich występowanie jest pierwszą oznaką niewydolności żylnej, a po jakimś czasie nieleczone teleangiektazje mogą przeistoczyć się w żylaki, które są już o wiele poważniejszym i bardziej bolesnym problemem, dlatego właśnie warto pozbyć się pajączków odpowiednio wcześnie.
Powstawanie pajączków jest efektem niewydolności żył i niewłaściwego działania zastawek. Krew w ciele człowieka przemieszcza się za pomocą żył w górę – ruch ten stymulowany jest napinaniem się i rozkurczaniem mięśni. Zastawki zapobiegają cofaniu się krwi, jeśli jednak zostaną w jakiś sposób uszkodzone, nie są w stanie wykonywać tego zadania. Wtedy ciśnienie w naczyniu zwiększa się, a cofająca się krew powoduje uwypuklenie się naczyń i powstawanie teleangiektazji.
Jak leczyć pajączki
W przypadku pajączków i małych żylaków często wybieraną metodą leczenie jest skleroterapia. Polega na wprowadzeniu w zmienioną chorobowo żyłę specjalnej mieszanki chemicznej, która powoduje stan zapalny, skutkujący stopniowym obkurczeniem się naczyń, co z kolei prowadzi do ich trwałego zaniku w ciągu kilku tygodni. Ta metoda jest niezwykle skuteczna i małoinwazyjna – polega tylko na przezskórnej iniekcji odpowiedniego środka. Sam zabieg jest krótki, trwa ok. pół godziny, jednak po jego wykonaniu specjalny opatrunek uciskowy pacjent powinien nosić przez nawet dwa tygodnie. Istnieją obecnie dwa rodzaje skleroterapii:
- Skleroterapia klasyczna – wykorzystująca jako tzw. środek obliterujący np. stężone roztwory chlorku sodu, etanoloaminę czy polidokanol – są to środki podrażniające naczynia krwionośne.
- Skleroterapia piankowa – w której środek obliterujący ma formę specjalnej pianki, która zapewnia lepszy kontakt z wewnętrzną warstwą naczynia.