Osocze bogatopłytkowe od pewnego czasu stosowane jest w medycynie regeneracyjnej. Korzystają z niego znani sportowcy, tacy jak Tiger Woods, czy Rafael Nadal. Używane jest również w różnego rodzaju kampaniach promocyjnych usług na rynku medycznym.
Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP (ang. Platelet Rich Plasma) jest nową metodą nieoperacyjnego leczenia urazów ortopedycznych. Na całym świecie cieszy się popularnością, natomiast w Polsce jest dopiero w fazie rozwoju. Gwarantuje ona szybkie, skuteczne, a co najważniejsze bezpieczne leczenie, przynosząc rewelacyjne efekty. Dzięki niej możliwy jest szybki powrót do formy po różnego rodzaju urazach. Szczególnie często korzysta się z niej przy schorzeniach, takich jak: skręcenie kolan, przewlekłe urazy ścięgien, łokieć golfisty, kolano biegacza, łokieć tenisisty i wiele innych. Co również bardzo istotne, terapia ta stanowi alternatywę dla konieczności długotrwałego stosowania leków, fizykoterapii albo nawet operacji.
Taka terapia dedykowana jest osobom uprawiającym sport zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Osobom, którym zależy na jak najszybszym powrocie do pełnej sprawności fizycznej, unikając jednocześnie długiej i wymagającej rekonwalescencji. Obecnie jest to jedna z najskuteczniejszych metod małoinwazyjnej regeneracji uszkodzonych tkanek miękkich. Osocze bogatopłytkowe zawiera wysoki poziom czynników wzrostu, co wywołuje intensywne przyspieszenie gojenia się ran, a także stymuluje odbudowę mięśni, ścięgien oraz stawów.
Zwyrodnieniowe uszkodzenia o charakterze przewlekłym tworzą się, ponieważ struktura włókien kolagenowych jest przeciążona, a okolice przyczepu są nieprawidłowo ukrwione. Jesteśmy w tym przypadku, co prawda prowadzić aktywny tryb życia, lecz będziemy odczuwać coraz większy ból w stawach i ścięgnach. Wywołuje to powstawanie mikrourazów, które po pewnym czasie powodują niewydolność mechanizmów naprawczych, co prowadzi do nieodwracalnej tendinopatii degeneracyjnej, czyli zapalenia ścięgien.
Osocze bogatopłytkowe jest również podstawowym składnikiem elementów naturalnego procesu obrony i regeneracji organizmu przy wszelkich urazach. Jest to preparat autologiczny, co oznacza, że jest uzyskiwany od pacjenta, zawiera skoncentrowane, aktywne płytki krwi, które są zawieszone w niewielkiej objętości osocza. Pobiera się je z krwi pacjenta poprzez jej wirowanie. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczna dla organizmu, ze względu na fakt pochodzenia preparatu z krwi leczonego pacjenta, co powoduje redukcję ryzyka alergii i nietolerancji.
Zaraz po podaniu PRP do kończyny dolnej, pacjenci muszą być zaopatrzeni w kule łokciowe. W przypadku kończyny górnej niezbędne jest unieruchomienie kończyny, czyli założenie ortezy lub temblaka. Po upływie całego czasu unieruchomienia, plus siedem dodatkowych dni, specjaliści Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego zalecają stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej. Po przeprowadzonym zabiegu nie można prowadzić samochodu. Po upływie kilku dni od zakończenia terapii osoczem bogatopłytkowym, część pacjentów zgłasza dolegliwości bólowe, wizyta kontrolna powinna odbyć się z kolei po 7-10 dniach po podaniu koncentratu bogatopłytkowego. Druga wizyta powinna mieć miejsce po 4-6 tygodniach po podaniu PRP, co spowoduje ocenę funkcji kończyny, a także rozpoznania występujących dolegliwości bólowych.