Narodziny dziecka, to niewątpliwie przełomowe wydarzenie w życiu każdego rodzica!
Jest to czas, w którym zarówno kobieta jak i mężczyzna muszą nauczyć się funkcjonować w dotąd nieznanej im rzeczywistości. Szereg zmian, jakich oboje doświadczają, może być przytłaczający szczególnie dla świeżo upieczonej mamy, bowiem po porodzie rozpoczyna się u niej szczególnie ważny okres jakim jest POŁÓG. Jest to czas, w którym organizm kobiety oczyszcza się, a ciało stopniowo się regeneruje. Trwa on od 6 do 8 tygodni. To właśnie na przestrzeni tych kilku tygodni kobieta może doświadczać przypływu intensywnych i zmieniających się uczuć – od szczęścia, euforii i dumy z bycia mamą, poprzez apatię, strach i bezsilność w stosunku do swojego dziecka oraz nowych obowiązków, z którymi musi się mierzyć każdego dnia. Taki stan emocjonalny nazywany jest potocznie smutkiem poporodowym, czyli baby bluesem, który trwa około dwóch tygodni i dotyczy ponad 80% kobiet po porodzie.
O ile naturalną reakcją organizmu na zmiany jest doświadczenie takiego stanu emocjonalnego w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka, o tyle niepokój powinien budzić niemijający, a wręcz pogłębiający się zły stan psychiczny mamy, szczególnie utrzymujący się dłużej niż DWA tygodnie.
Mowa tutaj o takich symptomach, jak:
– Znacząco obniżony nastrój,
– Utrata zainteresowań z większości form aktywności,
– Nadmierne lub nieadekwatne poczucie winy,
– Poczucie bezradności i bezwartościowości,
– Bezsenność, mimo utrzymującego się zmęczenia,
– Stany lękowe,
– Osłabienie więzi z dzieckiem,
– Trudności z koncentracją, pamięcią,
– Zmniejszenie lub zwiększenie apetytu,
– Myśli samobójcze.
Gdy zauważasz u siebie przynajmniej niektóre z tych objawów, warto skonsultować się z psychologiem, który pomoże Ci uporządkować trudne emocje oraz wesprze Cię w roli mamy, co na początku macierzyństwa jest niezwykle ważne i potrzebne. Należy wspomnieć, że u 10 – 20% kobiet, baby blues może przekształcić się w depresję poporodową, której nie można lekceważyć, bowiem wymaga ona specjalistycznego leczenia.
Na koniec warto nadmienić jedno:
Pamiętaj że Ty, jako mama musisz dać sobie czas na poznanie własnego dziecka, a przede wszystkim pozwolić sobie na popełnianie błędów. Nie ma idealnych i bezbłędnych rodziców. Im szybciej to zrozumiesz, zaakceptujesz i dasz sobie prawo do niewiedzy, tym prędzej osiągniesz komfort psychiczny w swoim macierzyństwie. Nie bój się prosić o profesjonalną pomoc. Psycholog nie jest od tego, żeby oceniać i krytykować, ale od tego, aby pomóc Ci poczuć się pewniej i lepiej w nowym etapie Twojego życia. Twoje emocje i samopoczucie zawsze wpływają na emocje i funkcjonowanie Twojego dziecka, dlatego to właśnie Twoją rolą jest zadbać o siebie i swoje emocje, aby móc budować jak najlepszą więź i relacje ze swoim maluchem. Wierzymy, że Ci się uda!