To, czym oddychamy wpływa na funkcjonowanie całego ciała
Komora hiperbaryczna – dlaczego warto z niej skorzystać?
Tlenoterapia hiperbaryczna z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i rekonwalescencji. Nic dziwnego — badania naukowe udowadniają, że terapia tlenem hiperbarycznym prowadzi do licznych pozytywnych przemian zarówno fizycznych, jak i biochemicznych oraz fizjologicznych. Czym jest tlenoterapia, kiedy i dlaczego warto z niej skorzystać?
Tlenoterapia w łagodnej komorze hiperbarycznej to zabieg, którego dobroczynne działanie opiera się na wykorzystaniu czystego tlenu podawanego pod ciśnieniem 1,5 atmosfery. To właśnie dzięki temu do naszej krwi trafia kilka razy więcej tlenu niż w trakcie normalnego oddychania. Dodatkowo przenika on tam, gdzie w zwykłych warunkach nie miałby szans się dostać. Ma to ogromne znaczenie dla organizmu – wysokie stężenie tlenu pobudza komórki, między innymi szpiku, naskórka oraz naczyń krwionośnych, do regeneracji i wzrostu.
Zabieg tlenoterapii przeprowadzany jest w specjalnej komorze hiperbarycznej. Jest bezbolesny i polega jedynie na wdychaniu leczniczego tlenu. W trakcie seansu pacjentom towarzyszy uczucie rozluźnienia – mogą po prostu oddać się relaksowi, czytać książkę, a nawet zdrzemnąć się. Zabieg trwa około 60 minut. W komorze przebywa się w pozycji leżącej, a tlen dostarczany jest do organizmu za pomocą maski zakładanej na twarz. Początkowo pacjentom towarzyszyć może uczucie zatykania uszu, które jest wynikiem nagłej zmiany ciśnienia – jest to całkowicie normalne i nie powinno budzić niepokoju.
Dla kogo terapia tlenem?
Sesje tlenowe pod wysokim ciśnieniem polecane są każdemu w ramach profilaktyki zdrowotnej. Warto jednak skorzystać z niego szczególnie w przypadku:
- nadciśnienia, miażdżycy,
- zatrucia czadem;
- chorób autoimmunologicznych;
- cukrzycy;
- trudno gojących się ran (w tym oparzeń i stopy cukrzycowej);
- przewlekłego zmęczenia;
- infekcji bakteryjnych i grzybiczych;
- anemii
- chorób neurologicznych, między innymi: Alzheimera, Parkinsona, ADHA;
- autyzmu (jako terapia wspomagającą);
- martwicy;
- bólów migrenowych;
- przebytego udaru;
- nadwagi i otyłości;
- nagłego niedosłuchu o niewyjaśnionej przyczynie;
- przebytych zabiegów chirurgicznych (w tym przeszczepu narządów);
- problemów z cerą i włosami;
- konieczności zwiększenia wydolności organizmu.
Jak przygotować się do zabiegu?
Terapia tlenem nie wymaga od pacjenta żadnego poważnego przygotowania. Zaleca się jedynie, aby na zabieg przyjść w lekkiej, bawełnianej odzieży, a przed rozpoczęciem seansu skorzystać z toalety i zdjąć z ciała wszystkie metalowe elementy (biżuterię, zegarek), a także wyciągnąć protezę zębową.
Po zakończonym zabiegu i opuszczeniu komory można natychmiast powrócić do codziennych aktywności.
Odkryta 4, Warszawa
22 100 52 82