Skip to content

Lekarz rodzinny to specjalista zajmujący się diagnozowaniem chorób oraz profilaktyką zdrowotną zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jego zadaniem jest kompleksowa, długotrwała i indywidualna opieka nad pacjentem, dlatego wybierając lekarza rodzinnego, warto zadbać, by był to dobry wybór na lata.

Czym zajmuje się lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny zajmuje się diagnozowaniem szerokiej gamy chorób i koordynowaniem życia zdrowotnego rodziny. Jest specjalistą mającym szersze kompetencje niż pediatra czy internista, choć jest często z nimi mylony – medycyna rodzinna łączy te dwie dziedziny. Lekarz zajmujący się tą gałęzią odpowiedzialny jest również za prowadzenie terapii osób z przewlekłymi chorobami i długotrwałe monitorowanie ich stanu zdrowia. Właśnie dlatego, taki specjalista powinien mieć indywidualne podejście do każdego ze swoich pacjentów.

Ważnym zadaniem lekarza rodzinnego jest udzielanie konsultacji w zakresie najczęściej występujących chorób. Nie każdy ból głowy to przewlekła migrena, a ból kolana nie musi wcale oznaczać reumatyzmu i długotrwałej rehabilitacji. Lekarz rodzinny zaleca w takich przypadkach odpowiednie postępowanie, dba o właściwe środki profilaktyczne i dopiero w razie potrzeby kieruje do konkretnego specjalisty. Sam lekarz rodzinny również może zlecać badania diagnostyczne, m.in. RTG, badanie moczu, krwi, czy USG. Warto też pamiętać, że do takiego specjalisty możemy udać się nie tylko wtedy, gdy jesteśmy chorzy, ale również zupełnie zdrowi, by zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki zdrowotnej.

Przygotowanie do wizyty

Udając się do lekarza rodzinnego, przygotuj swoją pełną dokumentację medyczną – znacząco ułatwi to pracę lekarzowi. Przygotuj wypisy ze szpitali i wyniki badań, przygotuj się także dobrze do rozmowy. Zajmujący się tą dziedziną lekarz ma personalne podejście do pacjenta i jego rodziny, warto więc, żeby wiedział o np. występujących w jej obrębie chorobach genetycznych i przyjmowanych długotrwale lekach. Może to znacząco przyspieszyć diagnozowanie poważnych schorzeń takich jak np. stwardnienie rozsiane, które rozwija się zazwyczaj u pacjentów w młody wieku.

Zapisz się na wizytę do lekarza rodzinnego w Goldenmed. Użyj naszej nowej usługi rejestracji online, dzięki której bez problemu zapiszesz się do wybranego specjalisty – bez kolejek i bez wychodzenia z domu!