Osoby zmagające się z cierpieniem psychicznym, trudnościami w relacjach lub trudnościami z samym sobą często mają dylemat, czy iść do psychologa. W głowie powstaje wtedy mnóstwo pytań i wątpliwości. Czy problem, z którym mamy do czynienia rzeczywiście jest wart specjalistycznej konsultacji? Czy chciałbym/chciałabym skorzystać z profesjonalnej pomocy? Czy pomoc i obecność bliskich nie jest wystarczająca?
Decyzja ta nie może być przymuszona, to, czy ktoś zechce zobaczyć się z psychologiem powinno być oparte na tym, czy dana osoba tego chce, ponieważ to jej komfort psychiczny jest w tym momencie najważniejszy. Wynika to z charakteru psychoterapii. Polega on na współpracy pacjenta z psychoterapeutą i wspólnym wypracowaniu odpowiedniej metody pozbycia się problemu. Dlatego też psychoterapia skuteczna jest jedynie w momencie, gdy obie strony współpracują. Psychoterapeuta prowadzi pacjenta w pracy nad sobą, dostarczając wsparcie oraz edukując, natomiast pacjent powinien ze swojej strony pokazać zaangażowanie i chęć zmian.
Myśląc o wizycie u psychologa, może pojawić się obawa o to, czy to z czym się zmagamy można w ogóle nazwać problemem. Często myślimy, że może być to coś normalnego, co musi przejść każdy, zastanawiamy się, czy nie jest to stan przejściowy, który po prostu sam minie i po nim nastąpi powrót do równowagi, czy może jest to normalna reakcja na nienormalną sytuację. W tym momencie warto zadać sobie kilka pytań. Czy ta sprawa dotyczy moich emocji? Jeśli odpowiemy twierdząco, należy pójść dalej i zapytać siebie, czy sprawa ta powoduje cierpienie w moim życiu? Jeżeli i tutaj odpowiedź jest twierdząca, wtedy należy poważnie rozważyć wybranie się do psychologa lub psychoterapeuty. Również w momencie, gdy zauważymy, że nasze reakcje są nienaturalne, gdy zauważysz u siebie zachowania, których wcześniej nie było, takie jak wpadnięcie w furię kilka razy dziennie przy najbardziej błahych sprawach, takich jak krzywo ułożona książka na półce, czy kolejka w sklepie wyprowadzają Cię z równowagi.
Czasem jednak skorzystanie z konsultacji psychologicznych zalecane jest w przypadku, gdy odpowiedzi na powyższe pytania są przeczące. Wynika to z faktu, iż nie trzeba mieć problemu, by udać się do psychologa. Lekarz ten jest specjalistą od naszego zdrowia mentalnego, co powoduje, że może on porozmawiać z nami na bardzo zróżnicowane tematy i udzielić skutecznych rad z tego zakresu. Z usług psychologa możemy skorzystać również wtedy, gdy:
- chcielibyśmy się dowiedzieć, jak lepiej komunikować się z partnerem/partnerką,
- czujemy potrzebę rozmowy z profesjonalistą od zdrowia psychicznego,
- chcielibyśmy poradzić się lub porozmawiać z kimś, kogo obowiązuje tajemnica zawodowa,
- chcielibyśmy zbadać swoją osobowość, inteligencję lub temperament,
- ciekawi jesteśmy, jak wspierać bliską nam osobę, np. chorującą na depresję, uzyskać informacje, co możemy zrobić, by w jakiś sposób jej pomóc,
- odczuwamy potrzebę zgłębienia swojej psychiki, swoich nieświadomych mechanizmów, a także inwestycji w samorozwój,
- po prostu mamy ochotę wybrać się na konsultację psychologiczną z różnych osobistych powodów.
Wspólna praca z psychoterapeutą pozwoli Ci nie tylko nazwać to, z czym się zmagasz, ale także określić uczucia, które Tobą targają podczas ataków złości. Poznasz również nowe metody radzenia sobie z trudnościami, a także pomoże Ci ona odzyskać równowagę psychiczną!