Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina fizjoterapii, która koncentruje się na leczeniu i zapobieganiu chorobom oraz dolegliwościom, związanym z narządami układu moczowo-płciowego. Obejmuje ona diagnozowanie i leczenie schorzeń obejmujących mięśnie, stawy, kości i narządy miednicy – w tym zaburzenia funkcjonowania pęcherza moczowego i narządów płciowych.
Terapia polega zazwyczaj na ćwiczeniach, masażu, stymulacji elektrycznej, często wykorzystując przy tym techniki relaksacyjne. Celem terapii jest przywrócenie równowagi anatomicznej i funkcjonalnej narządów miednicy, a także zmniejszenie bólu i dyskomfortu.
Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
- Wskazaniami do tego rodzaju terapii są: zaburzenia czynnościowe i strukturalne narządów układu moczowo-płciowego, takie jak: nawracające infekcje układu moczowego, nietrzymanie moczu, bolesne miesiączki, bolesne współżycie, endometrioza i inne zespoły bólowe miednicy mniejszej, stany po operacji lub po urazach i złamaniach kości miednicy, obniżenie narządów miednicy mniejszej, a także wadliwe ukształtowanie narządów miednicy.
- Fizjoterapia uroginekologiczna może być również stosowana w celu zapobiegania i zmniejszania dolegliwości, związanych z zespołem policystycznych jajników.
- Jedną z najbardziej licznych grup Pacjentek, korzystających z fizjoterapii uroginekologicznej, są kobiety w ciąży oraz po ciąży. W ich przypadku pomoc takiego specjalisty często bywa nieoceniona. Najczęściej zgłaszają się w celu przygotowania do porodu, terapii rozejścia mięśnia prostego brzucha, przy wszelkich dolegliwości bólowych w ciąży, chęci powrotu do formy po porodzie, a także mobilizacji blizny po porodzie przez cięcie cesarskie lub po nacięciu krocza.
Jak przebiega wizyta?
- Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego zazwyczaj składa się z wstępnego wywiadu, w którym pacjent musi opowiedzieć o swoich dolegliwościach i doświadczeniach. Następnie, fizjoterapeuta może przeprowadzić badanie palpacyjne, aby ocenić funkcje i budowę narządów płciowych i wykluczyć inne możliwe przyczyny dolegliwości.
- Fizjoterapeuta może również przeprowadzić szereg testów manualnych, aby zobaczyć, jak mięśnie i ścięgna reagują oraz zmieniają swoją pozycję. Na koniec wizyty, fizjoterapeuta może przepisać odpowiednie ćwiczenia terapeutyczne i wskaże inne sposoby leczenia, takie jak masaż lub elektroterapia.
Co może być przeciwwskazaniem do skorzystania z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego?
- Każdy Pacjent jest inny, w związku z tym nie ma jednego, uniwersalnego “planu leczenia” w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego. Nie ma również przeciwwskazań, które już na starcie wykluczałyby skorzystanie z tego rodzaju fizjoterapii.
- Na pierwszej wizycie należy powiedzieć specjaliście o wszelkich chorobach i dolegliwościach i na tej podstawie fizjoterapeuta dopasuje metody pracy.
Czy fizjoterapia uroginekologiczna jest tylko dla kobiet?
- Nie, fizjoterapia uroginekologiczna może być stosowana zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
- Jest to rodzaj rehabilitacji, który może pomóc w leczeniu różnych problemów uroginekologicznych, takich jak zaburzenia funkcji seksualnych, ból dolnego odcinka dróg moczowych, zaburzenia mikcji, zespół pęcherza nadreaktywnego, infekcje dróg moczowych i inne.
Odkryta 4, Warszawa
22 100 52 82