Załóż soczewki i przejrzyj na oczy!

Dynamiczny rozwój nauki przynosi nam innowacyjne rozwiązania w każdej dziedzinie. Jakiś czas temu okulistyka doczekała się swojego odkrycia – są nim soczewki kontaktowe. Do niedawna jedyną możliwością poprawy widzenia było noszenie okularów korekcyjnych. Teraz coraz więcej osób z wadami wzroku sięga po soczewki. Tylko czy to przełomowe rozwiązanie polecane jest każdemu? Czy po ich założeniu faktycznie zobaczymy różnicę?

Zwolennicy chwalą soczewki kontaktowe za możliwość korzystania z nich praktycznie w każdych okolicznościach. Osoby aktywne fizycznie podkreślają ich użyteczność również podczas uprawiania sportów, w tym na przykład na basenie. Kolejną rzeczą, za którą soczewki kontaktowe są cenione, jest fakt, że najnowsze modele podążają za osiągnięciami inżynierii materiałowej, co sprawia, że wyraźnie różnią się od poprzedniczek pod względem jakości. Zapewniają doskonałą jakość widzenia pod każdym kątem, ponieważ poruszają się razem z gałką oczną, są miękkie i łatwo adaptują się do oka. Płyny, w których należy przechowywać soczewki są zbliżone pod względem składu chemicznego z tymi, które występują naturalnie w oku, co korzystnie wpływa na komfort użytkowania. Ponadto, po założeniu możemy praktycznie o nich zapomnieć – nie brudzą się i nie parują. Mało? To przypominamy, że noszenie soczewek nie wyklucza noszenia okularów przeciwsłonecznych, co w przypadku okularów korekcyjnych bywa problemem…

Wiele osób boi się soczewek – nic dziwnego, w końcu w internecie aż huczy od niepochlebnych opinii na ich temat. Czy są słuszne? Zapewniamy, że nie. Dobrze dobrane soczewki ułatwią użytkownikowi funkcjonowanie do tego stopnia, że nie będzie mógł zrozumieć, jak przez lata mógł nosić wyłącznie okulary.

Istnieje również kilka mitów na temat soczewek, które w tym miejscu należy obalić, a należą do nich:

  • soczewka kontaktowa może się zgubić z tyłu gałki ocznej

Poprzez występowanie na oku specjalnej membrany, która łączy je z wewnętrzną stroną powieki, nic nie może przedostać się za oko.

  • soczewki kontaktowe mogą zadrapać oko

Czasem można odczuć dyskomfort nosząc soczewki, jednak wynika to jedynie z niewłaściwego dopasowania do oka lub niezastosowania się do zaleceń specjalisty, jednakże nie jest to nic, co powoduje trwały uraz.

  • soczewki kontaktowe mogą przykleić się do oka

Jeżeli właściwie dbasz o soczewki, czyli zdejmujesz je przed snem, a także przestrzegasz zaleceń specjalisty co do pielęgnacji, wtedy nie ma możliwości przyklejenia się do oka.

  • soczewki kontaktowe mają negatywny wpływ na oczy

Jeśli używasz ich według zaleceń lekarza, właściwie pielęgnujesz oraz regularnie badasz wzrok, wtedy soczewki są zdrową metodą korekcji.

  • soczewki kontaktowe mogą wypaść z oczu

Jeżeli soczewka jest odpowiednio dobrana, nie powinna wypaść z oka. Może się lekko przesunąć, ale wtedy wystarczy kilkukrotnie zamrugać, aby wróciła na swoje miejsce.

  • dzieci i młodzież nie mogą nosić soczewek

Nie istnieje fizyczny powód, dla którego miałoby to być zakazane.

  • potrzebuję okularów tylko do jazdy samochodem, więc soczewki nie są dla mnie

W tym przypadku najprawdopodobniej potrzebujesz korekcji wzroku także w innych sytuacjach. Soczewki kontaktowe zapewniają szerokie pole widzenia, co jest wygodnym rozwiązaniem podczas prowadzenia pojazdu.

  • osoby będące po 40 roku życia nie mogą nosić soczewek

Soczewki są dedykowane dla osób w każdej grupie wiekowej, także tych po 40-stce.

Ze względu na fakt, że istnieje duża ilość rozmaitych wad wzroku, producenci soczewek kontaktowych zadbali o różnorodność w ich produktach, tak aby każdy znalazł to, czego potrzebuje.

Jakie soczewki zatem wyróżniamy?>

  • ze względu na materiał: twarde, miękkie, hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe

  • ze względu na czas noszenia: jednodniowe, wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne), roczne

  • ze względu na tryb noszenia: dzienne, elastyczne, ciągłe

  • ze względu na zastosowanie: korekcyjne, lecznicze, kosmetyczne.

W celu dopasowania odpowiedniego rodzaju soczewek do swoich potrzeb, należy udać się na badanie okulistyczne, po którym specjalista zaleci najlepsze rozwiązanie. Proces zakładania soczewek może wydawać nam się trudny, ze względu na fakt dotknięcia obszaru wrażliwego. Z początku może również wymagać trochę czasu, lecz jak wiemy, praktyka czyni mistrza!

Jest to nowa czynność, dlatego będziemy musieli się jej nauczyć, ale jeśli przełamiemy lęk i spróbujemy, dowiemy się jakie to proste i szybkie. Nasi specjaliści oprócz odpowiedniej porady dotyczącej wyboru rodzaju soczewek, oferują również naukę w zakresie ich zakładania i zdejmowania, co sprawi, że proces ten stanie się bezproblemowy.