Sport to klucz do dobrego zdrowia!

Ruch jest potrzebny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizm, trzeba jednak pamiętać, że sport to nie tylko same korzyści. To też ryzyko urazów oraz kontuzji, wynikające z nadmiernego przeciążenia organizmu.

Paradoksalnie sportowcy często ryzykują własnym zdrowiem dla osiągnięcia lepszego wyniku, traktują swoje ciała jak maszyny. W sportach, w których ważna jest masa oraz estetyka ciała, doprowadza to do problemów z odżywianiem, zbyt ścisłych diet oraz, a także do urazów narządu ruchu – takich jak skręcenia i zwichnięcia stawów. W przypadku tego rodzaju kontuzji pomocni mogą okazać się ortopedzi Goldenmed – wykwalifikowani specjaliści szybko zdiagnozują źródło problemu i ocenią, jakie mogą być jego konsekwencje. Pamiętajmy, że niezdiagnozowane i nieleczone urazy oraz choroby stawów będą prowadzić tylko do następnych, poważniejszych kontuzji.

Uprawiając sport wyczynowo lub profesjonalnie, warto wiedzieć również o stresie oksydacyjnym. Zjawisko to jest wywoływane przez każdy rodzaj zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Silne dotlenienie mięśni, powoduje powstanie wolnych rodników, które utleniają komórki, w tym ich DNA. Prowadzi to do poważnych problemów ze zdrowiem. Stres oksydacyjny może obciążać serce, układ krążenia, a nawet powodować nowotwory.

Początkujący sportowcy zapominają też, że podczas wykonywania ćwiczeń, zwłaszcza tych bardziej wymagających i cięższych, ważna jest poprawna technika. Nieodpowiednie zaznajomienie się z właściwym sposobem wykonywania danego ćwiczenia może prowadzić do długotrwałego wyłączenia z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Niepoprawnie wykonując ćwiczenia łatwo np. o zerwania mięśni i ścięgien, czy problemy z narządem ruchu. W takich przypadkach dużą pomocą mogą okazać się rehabilitanci z centrum Goldenmed. Posiadają oni w swojej ofercie szeroki zakres usług terapeutycznych m.in. terapię manualną, czyli delikatną i nienarażającą pacjenta na stres, liczne rodzaje masaży rehabilitacyjnych czy nawet magnetoterapię, która regeneruje stawy, mięśnie i nerwy, a nawet działa przeciwzapalnie.

Ruch fizyczny jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Nie można jednak zapominać o ryzyku z nim związanym i zawsze dbać o profilaktykę i redukcję szkód. W przypadku urazu – nie wolno go bagatelizować, należy niezwłocznie udać się do odpowiednich specjalistów, ale przede wszystkim – powinno się znać i respektować limity własnego ciała.