Pożegnaj krępujący problem bez zająknięcia!

Logopeda

Terapia logopedyczna kojarzy się najczęściej z przedszkolem lub wczesną szkołą – to wtedy właśnie kształcimy swoje nawyki językowe, uczymy się poprawnie artykułować i oddychać. Nie wszyscy jednak mieli szczęście trafić do logopedy w młodym wieku, stąd też nie trzeba daleko szukać osób dorosłych, u których wyraźnie dostrzegalne są wady wymowy. Takie przypadłości jak rotacyzm, tj. poprawne wymówienie trudnej głoski “r”, czy nawet seplenienie międzyzębowe, mogą prowadzić do generowania kompleksów, wycofywania się z sytuacji komunikacyjnych, a nawet logofobii, czyli lękiem przed mówieniem. Komunikacja jest podstawową potrzebą człowieka, a mową posługuje się każdy z nas – nie ma się więc co dziwić, że niektóre osoby tracą pewność siebie i chęć do kontaktów z ludźmi, m.in. właśnie przez nieleczone wady wymowy.

Szczególnym zaburzeniem mowy jest jąkanie. I choć, mimo postępu medycyny oraz nauk pokrewnych, nie udało się znaleźć skutecznej “tabletki “ na jąkanie, jest to zaburzenie, z którym potrafimy sobie skutecznie wadzić. Niepłynność mowy charakteryzuje się głównie powtarzaniem słów, przeciąganiem głosek lub bardziej widocznymi blokami. Jąkaniu czasem towarzyszą nerwowe tiki i współruchy. Ponieważ 4 na 5 . dzieci wyrośnie z jąkania, ważne jest, by podjąć wczesną interwencję logopedyczną, by nasze dziecko nie znalazło się w 1% osób jąkających się, z które z niepłynnością będą borykać się przez całe życie.

Istnieją skuteczne metody terapii logopedycznej, które możemy podzielić na dwie kategorie. Metody bezpośrednie to te, które skupiają się na ćwiczeniach mających poprawić płynność mówienia, natomiast pośrednie skupiają się na czynnikach, które ten problem potęgują – ten model terapii wymaga zaangażowania rodziców, osób wychowujących dziecko, nauczycieli. W przypadku pacjenta dorosłego, czasem w terapii uczestniczy partner, nierzadko potrzebę jest wsparcie psychologiczne.

W Goldenmed specjaliści pomagają w wykształceniu prawidłowych nawyków językowych niezależnie od wieku. Zapraszamy na terapię osoby dorosłe, ponieważ wiemy, jak dużym utrudnieniem w życiu prywatnym i zawodowym może być nieskorygowana wada wymowy lub zaburzenia mowy, jakim są jąkanie lub giełkot. Wsparcie terapeutyczne pomoże uporać się z przypadłością, co w sposób bezpośredni wpłynie na jakość życia pacjenta.