KRIOTERAPIA

Krioterapia BiałołękaKrioterapia – jest metodą wykorzystującą naturalne właściwości organizmu i jego reakcje obronne. Polega na poddawaniu naszego ciała na wpływ niskiej temperatury w kontrolowanych przez terapeutę warunkach. Głównym efektem jest znaczne poprawienie krążenia krwi – najpierw, przez zastosowanie bardzo niskiej temperatury (do zabiegów zazwyczaj stosuje się ciekły azot), naczynia krwionośne zwężają się –  to naturalna reakcja obronna organizmu przed utratą ciepła. Szok trwa jednak tylko chwilę, a następnie naczynia bardzo się rozszerzają i przepuszczają dobrze dotlenioną krew. Krioterapia w znacznym stopniu pomaga przy zwalczaniu zapaleń, obrzęków – wszystko dlatego, że jej zastosowanie stymuluje wytwarzanie się endorfin – czyli hormonów odpowiedzialnych za uczucie szczęścia, ale działających też jako naturalny środek przeciwbólowy naszego organizmu.

W Goldenmed krioterapię można stosować na dwa sposoby – miejscowo i na całe ciało,  w specjalnej komorze. Krioterapia miejscowa jest świetnym rozwiązaniem w przypadku stłuczeń i urazów mechanicznych. Z dedykowanego aplikatora, specjalista Goldenmed uwalnia zimny gaz na miejsce wyznaczone przez pacjenta. Po zamrożeniu chorego miejsca naczynia kurczą się, by chwilę później zacząć działać ze znacznie większą siłą, w konsekwencji szybciej pozbywając się toksycznych produktów przemiany materii. Ta metoda jest szczególnie dobra w punktowym wspomaganiu rehabilitacji, leczeniu pojedynczych zwyrodnień stawów, a także nerwobóli, czy ostatnimi czasy, nawet otyłości! Krioterapia ogólna, inaczej zwana kriokomorą, polega z kolei na poddaniu całego organizmu działaniu bardzo niskiej temperatury. Zabieg ten, ze względu na specyfikę, nie jest bezpieczny dla wszystkich (np. osoby z wadami serca, szczególnie tętnic wieńcowych mogłyby być narażone na poważne urazy), dlatego przed takim zabiegiem w Goldenmed, pacjent jest dokładnie badany przez lekarza.

Następnie rozpoczyna się zabieg podzielony na 3 etapy:

  • przygotowanie – pacjent trafia do komory, w której temperatura wynosi ok -50 – -60 stopni C. Ten etap ma oswoić go z temperaturą i zapobiega szokowi termicznemu;
  • komora kriogeniczna – pacjent trafia do właściwej komory, gdzie przebywa w temperaturze ok -150 stopni C. Trzeba pamiętać, by zarówno w komorze, jak i 20 minut po wyjściu z niej nie dotykać pod żadnym pozorem skóry – prowadzi to do powstawania głębokich i bolesnych ran;
  • gimnastyka – po zabiegu pacjent trafia na salę gimnastyczną, gdzie jest poddawany specjalnemu treningowi, który dodatkowo stymuluje pracę układu krwionośnego – pacjent powinien po tym etapie czuć się pełen sił witalnych i energii – a stan taki może potrwać nawet do 6 godzin.

Krioterapia, mimo swoich zbawiennych skutków, jest zabiegiem bardzo ekstremalnym i ciężkim dla ciała. Przed jej wykonaniem koniecznie powiadom lekarza o wszystkich swoich dolegliwościach – krioterapię stanowczo odradza się osobom z nadciśnieniem tętniczym, niedoczynnością tarczycy, niedokrwistością czy innymi chorobami układu krwionośnego.