Kontuzja? Masz na nią lekarstwo!

Od pewnego czasu w różnego rodzaju źródłach można natknąć się na wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w medycynie regeneracyjnej. Jest ona stosowana przez znanych sportowców oraz celebrytów, takich jak: Tiger Woods czy Rafael Nadal, a także regularnie używana w różnego rodzaju kampaniach promocyjnych na rynku medycznym.

Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP (ang. Platelet Rich Plasma) jest nowością w nieoperacyjnym leczeniu urazów ortopedycznych. Na całym świecie cieszy się ogromną popularnością, natomiast w Polsce jest dopiero w fazie rozwoju. Gwarantuje jednak szybkie, skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne leczenie i przynosi naprawdę rewelacyjne efekty. Pozwala na szybki powrót do formy po różnego rodzaju urazach. Stosowana jest przede wszystkim przy schorzeniach, takich jak: skręcenie kolan, przewlekłe urazy ścięgien, łokieć golfisty, łokieć tenisisty, kolano biegacza i wiele innych. Do tej pory tego typu kontuzje powodowały konieczność długotrwałego stosowania leków, fizykoterapii albo nawet operacji.
Jest to idealne rozwiązanie dla osób uprawiających sport zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko, którym zależy na jak najszybszym powrocie do pełnej sprawności fizycznej przy jednoczesnym uniknięciu często długiej i wymagającej rekonwalescencji. PRP obecnie jest jedną z najskuteczniejszych metod małoinwazyjnych regeneracji uszkodzonych tkanek miękkich. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość czynników wzrostu w osoczu bogatopłytkowym, co intensywnie przyspiesza gojenie się ran, a także stymuluje odbudowę mięśni, ścięgien oraz stawów.

Przewlekłe zwyrodnieniowe uszkodzenia tworzą się, ponieważ struktura włókien kolagenowych i nieprawidłowego ukrwienia okolicy przyczepu jest przeciążona. W tym przypadku jesteśmy w stanie prowadzić aktywny tryb życia, lecz będziemy odczuwać coraz większy ból w różnych stawach i ścięgnach. Mikrourazy powstające w taki sposób po pewnym czasie powodują niewydolność mechanizmów naprawczych, co z kolei prowadzi do nieodwracalnej tendinopatii degeneracyjnej, czyli zapalenia ścięgien.

Osocze bogatopłytkowe to podstawowy składnik elementów naturalnego procesu obrony i regeneracji organizmu przy wszelkich urazach. Jest preparatem autologicznym, co oznacza, że jest uzyskiwane od pacjenta, zawiera skoncentrowane, aktywne płytki krwi, które są zawieszone w niewielkiej objętości osocza. Otrzymywanie go polega na pobraniu z krwi pacjenta poprzez jej wirowanie. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczna dla organizmu, ponieważ preparat pochodzi z krwi leczonego pacjenta, co powoduje redukcję ryzyka alergii i nietolerancji.